NRD Начало
Четвъртък, 24 Октомври 2024
Начало Авансцена Рашида Дати предлага входна такса за „Нотр Дам“
389
Авансцена

Рашида Дати предлага входна такса за „Нотр Дам“

Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП. Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар. Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн

| 24 Октомври 2024, 18:15 ч.
Рашида Дати предлага входна такса за „Нотр Дам“
Рашида Дати предлага входна такса за „Нотр Дам“
Снимка © AP Photo / Louise Delmotte, file

Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП.

Микробиологът Силвия Ветренска демонстрира рисуване с бактерии, като представи цяла изложба, включваща различни картини. Това се случи в Младежки дом - Пазарджик и е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".

Десетки деца наблюдаваха процеса по създаване на произведения на изкуството по този необичаен начин и слушаха разказа на авторката за света на микробиологията.

Силвия Ветренска е носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.

Днес форумът продължава с работилница "Млад археолог".

Започна тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha, който за четвърти пореден път събира гости от страната и чужбина в подножието на връх Бузлуджа. Организатори са фондация “Проект Бузлуджа”, а каузата на фестивала е опазването и социализирането на сградата на бившия Дом-паметник на Българската комунистическа партия.

Тази сграда представлява огромен потенциал не само за региона, но и за цялата страна. Според нас може да бъде основна дестинация за България и може да развива както туризма, така и образованието, както културата, така и региона, каза по време на откриването основателя на фондацията арх. Дора Иванова. Убедени сме в това, тази сграда може да даде много, ако и позволим, посочи тя и отбеляза, че събитието събира обществена подкрепа и желание, защото от желанието зависи сградата на монумента да се опазва. Тя каза, че всеки посетител ще има възможност да научи пов

Англичанката Сара Амабили от смолянското село Полковник Серафимово представя първата си самостоятелна изложба живопис в зала „Петър Стайков“, съобщи Светозар Казанджиев – председател на Клуба на дейците на културата. 

Той обясни, че в експозицията са включени 22 платна, вдъхновени от средата, в която авторката живее новия си живот. 

Пет от платната са големи, а седемнайсет – кавалетни, всичките изпълнени с майсторство и финес, характерен за англо-саксонската традиция. В тях има много малко от Родопите и Серафимово, и много от родното й място на Острова, обяснява Светозар Казанджиев.

„Сара е млада и амбициозна жена, искрено обича това което прави, и е убедена, че то е израз на вроденото й желание да струва добро, да се вслушва в гласовете на другите, да показва своето вътрешно и външно очарование и да слуша само сърцето си“, добави Казанджиев. 

Картини на Николай Янакиев, създадени през последните четири години, ще бъдат показани в изложбата „Фрагменти от пътя“.

Експозицията ще бъде представена от 28 октомври до 22 ноември в Съюза на българските художници (СБХ) – „Шипка“ 6, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че изложбата в галерията на „Шипка“ 6 е втора за художника в тази юбилейна за него година след серията живописни картини върху хартия, събрани под мотото „Безгранично“ в музей-галерия „Анел“ в София.

„Николай Янакиев получава висока оценка за творчеството си още в началото на своята кариера. От години творбите му са притегателен обект за колекционерите. Утвърден с таланта си в съвременната култура, Янакиев има привилегията да общува отблизо с личности като Станислав Стратиев, Иван Вукадинов, Боян Радев и Татяна Лол

Девон Рос идва като специален гост на концерта на Лени Кравиц в Бургас на 6 август, съобщават организаторите от Fest Team.

23-годишната изгряваща актриса, модел, китарист и изпълнител пусна дебютното си EP Oxford Gardens, през февруари тази година. Записано е в Париж, смесено и мастерирано в Abbey Road Studios, в Лондон. Девон Рос е вдъхновена от легенди от 60-те и 70-те години като The Beatles, Rolling Stones, Пати Смит, Боб Дилън, The Stooges и Television. Романтика – да, но и пънк непослушание и гневът на младостта се промъкват в музиката и артистичното държание на хипнотичната Девон, която си партнира с любимия си Fender Mustang на сцената, коментират от Fest Team.

Както информирахме, Бургас е част от предстоящото турне на американския изпълнител Лени Кравиц <

Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар.

Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция. Дати вярва, че „Нотр Дам“ може да послужи като модел за усилията на страната за опазване на околната среда.

„В цяла Европа посетителите плащат, за да получат достъп до най-забележителните религиозни обекти. С 5 евро на посетител в „Нотр Дам“ бихме могли да спасим църкви в цяла Франция. Това би било красив символ“, казва Дати в интервю за вестник „Фигаро“, публикувано в сряда вечерта.

Средствата са крайно необходими. Във Франция се намират около 42 000 католически църкви, много от които са в окаяно състояние. Експертите изчисляват, че на всеки две седмици се губи по една религиозна сграда поради небрежност, пожар или вандализъм. 

Френското правителство стартира няколко кампании за борба с тази криза, включително Loto du patrimoine („Лотария за културното наследство“), която финансира усилията за възстановяване. Само през 2022 г. Министерството на вътрешните работи е похарчило 57 млн. евро за религиозното наследство, а през последните пет години 280 млн. евро са отишли за възстановяването на над 8000 обекта. Въпреки това много селски църкви продължават да бъдат изложени на риск.

Пет изложби ще поставят началото на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Те ще бъдат открити тази вечер в Художествената галерия в крайморския град, съобщават организаторите на форума.

Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“. Творбите в експозицията са създадени специално за събитието.

Проектът „Две фигури“ на скулптора Павел Койчев също може да бъде разгледан в Созопол. Произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.

В програмата на форума е и фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“.
И Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Публиката ще може да види дипломни работи и проекти на студенти от специалностите „

Първото издание на международното изложение Sofia Art Fair беше много емоционално, защото посетителите са страшно много, интересът е изключително голям, но най-важното в този интерес се усеща много автентичен ентусиазъм.

Това каза Радослав Механджийски, съорганизатор на първото изложение за изобразително изкуство в България, което се провежда от 3 до 6 октомври в „София тех парк“.

По думите му в четирите дни на събитието е имало много голям заряд, много позитивна обратна връзка, много голяма енергия, страшно много хора, които за пръв път се запознават със съвременно изобразително изкуство.

„Това осмисля всички тези усилия през последната година и половина и сме искрено заредени и очаровани от поведението и отношението на всички присъстващи от самото откриване на 3 октомври до днес. Като дори и в петък, когато бе работен ден, имаше наистина мно

С именити български гости - диригент и солист, започва есенният сезон на Симфониета – Враца, съобщиха от оркестъра.

За първи път на врачанска сцена ще излязат диригентът и композитор Любомир Денев-син, вдъхновител на редица млади български музиканти в съвместните им изяви с филхармония „Пионер“, на сцени като  Музикферайн -Виена, Концертхаус Берлин, зала "България".

Под диригентската му палка ще се представи цигуларят Стоимен Пеев, който печели първите си конкурси още като ученик във Варненското музикално училище и участва в програмата на „Концертхаус“ - Виена.

Двамата ще гостуват на врачанска сцена на 5 септември в съвместен концерт със Симфониета-Враца от цикъла „Майстори на цигулката“. 

„Концертът е за меломани, страхотна музика, много предизвикателна. Ще предложим „Концерт за цигулка&ld

Групата „Оейзис“ обяви още три допълнителни дати към турнето си във Великобритания и Ирландия поради огромния интерес от страна на феновете, които много искат да ги видят на живо за първи път от 15 години, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес. 

Новите концерти ще бъдат в „Хийтън парк“ в родния град на групата Манчестър, Англия, на 16 юли 2025 г., на лондонския стадион „Уембли“ на 30 юли и на стадион  „Мърифийлд“ в Единбург на 12 август. 

Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe бе издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел Галахър каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на „Оейзис“ Лиъм.

Първият концерт ще бъде в Кардиф на 4 юли следващата година. Група „Оейзис“ ще изнесе общо

Концертният спектакъл "Танго класика - нощ на страстта, тангото и емоциите" ще открие поредицата "Купон на острова" на откритата сцена на о. Света Анастасия на 6 юли, съобщават от Държавна опера-Бургас. 

Програмата включва познати мелодии от класическата музика с аржентинското танго и композиции на Астор Пиацола, а участниците в спектакъла обещават да отведат публиката на музикално пътешествие из кварталите на Буенос Айрес, допълват от културната институция в морския град. 

В концерта ще участват Стоян Караиванов - бандонеон, заедно с Ася Караиванова на контрабас. На пиано ще свири Илиана Тодорова, а на цигулка - Христо Белчев, Евгения Маркова и Наталия Султанова. На виола ще свири Нели Маринова, а на виолончело - Добриана Добрева. 

Бандонеонът е любим инструмент на Стоян Караиванов, носител на приза „Музикант на годината“ 2022 на програма „Хориз

Повторното отваряне на „Нотр Дам“ е особено вълнуващо – катедралата бе един от най-посещаваните паметници в света, като привличаше от 12 до 14 милиона посетители всяка година. 

Предложенията на Дати получиха подкрепа, като министърът на вътрешните работи Брюно Рьотайо заяви: „Ако 5 евро могат да спасят религиозното ни наследство, си струва - независимо дали сте вярващ или не. 

Дати заяви в социалната платформа „Екс“, че входната такса ще се отнася за посетителите, които посещават културни обекти, а не за тези, които посещават меса или други религиозни служби. 

„Религиозните служби трябва да останат безплатни, но всеки културен турист трябва да допринесе за запазването на нашето наследство“, каза тя.

Преди пожара емблематичните кули на „Нотр Дам“ вече събираха входна такса. Посетителите плащаха 8,50 евро, за да изкачат 387-те стъпала и да получат достъп до панорамна гледка към Париж.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Поколение Ботокс. Отвъд границите на традиционното
Изложбата „Поколение Ботокс“ ще бъде представена в столичната галерия „Риволи“. Експозицията ще бъде открита на 31 октомври, а неин автор е артистът 0xec6d0 ...
Тайната сватба на Лана Дел Рей. Документи разкриват подробности
Певицата Лана Дел Рей и екскурзоводът из блата, обитавани от алигатори, Джеръми Дюфрен са сключили брак в щата Луизиана миналия месец, предаде Асошиейтед прес, като цитира официалн ...
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личност на годината на фондацията "Мюзикеърс"
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личности на 2025 г. на фондацията "Мюзикеърс", предаде Асошиейтед прес. "Мюзикеърс" е благотворителна организация на американската Национална зв ...
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл на „Ателие 313“
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата. Използв ...
Шабузи оглавява класацията на "Билборд" за сингли за 15-а седмица
Американският изпълнител и автор на песни Шабузи оглавява класацията „Хот 100“ на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy) за 15-ата седмица, съобщи сайтът на изданието ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт у нас
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се състои в същия ден, веднага след първоначално обявения концерт – на 16 декември в зала „Бъ ...
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите. Припомнят, че гостите о ...
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия. Автор на прод ...
Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година
Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година – на 31 октомври в Sofia Live Club. Музикантът има седем издадени ...
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в Музея на хумора и сатирата
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в залите на Музея на хумора и сатирата в Габрово.  Експозициите са подредени на втория и четвъ ...
Тикер в 22:00 ч.
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се съ ...
Начало Авансцена
389
Авансцена

Рашида Дати предлага входна такса за „Нотр Дам“

Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция.„В цяла Европа посетителите плащат, за да получат достъп до най-забележителните религиозни обекти.

| 24 Октомври 2024, 18:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Рашида Дати предлага входна такса за „Нотр Дам“
Рашида Дати предлага входна такса за „Нотр Дам“
Снимка © AP Photo / Louise Delmotte, file

Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП.

Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар.

Микробиологът Силвия Ветренска демонстрира рисуване с бактерии, като представи цяла изложба, включваща различни картини. Това се случи в Младежки дом - Пазарджик и е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".

Десетки деца наблюдаваха процеса по създаване на произведения на изкуството по този необичаен начин и слушаха разказа на авторката за света на микробиологията.

Силвия Ветренска е носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.

Днес форумът продължава с работилница "Млад археолог".

Започна тазгодишното издание на фестивала Open Buzludzha, който за четвърти пореден път събира гости от страната и чужбина в подножието на връх Бузлуджа. Организатори са фондация “Проект Бузлуджа”, а каузата на фестивала е опазването и социализирането на сградата на бившия Дом-паметник на Българската комунистическа партия.

Тази сграда представлява огромен потенциал не само за региона, но и за цялата страна. Според нас може да бъде основна дестинация за България и може да развива както туризма, така и образованието, както културата, така и региона, каза по време на откриването основателя на фондацията арх. Дора Иванова. Убедени сме в това, тази сграда може да даде много, ако и позволим, посочи тя и отбеляза, че събитието събира обществена подкрепа и желание, защото от желанието зависи сградата на монумента да се опазва. Тя каза, че всеки посетител ще има възможност да научи пов

Англичанката Сара Амабили от смолянското село Полковник Серафимово представя първата си самостоятелна изложба живопис в зала „Петър Стайков“, съобщи Светозар Казанджиев – председател на Клуба на дейците на културата. 

Той обясни, че в експозицията са включени 22 платна, вдъхновени от средата, в която авторката живее новия си живот. 

Пет от платната са големи, а седемнайсет – кавалетни, всичките изпълнени с майсторство и финес, характерен за англо-саксонската традиция. В тях има много малко от Родопите и Серафимово, и много от родното й място на Острова, обяснява Светозар Казанджиев.

„Сара е млада и амбициозна жена, искрено обича това което прави, и е убедена, че то е израз на вроденото й желание да струва добро, да се вслушва в гласовете на другите, да показва своето вътрешно и външно очарование и да слуша само сърцето си“, добави Казанджиев. 

Картини на Николай Янакиев, създадени през последните четири години, ще бъдат показани в изложбата „Фрагменти от пътя“.

Експозицията ще бъде представена от 28 октомври до 22 ноември в Съюза на българските художници (СБХ) – „Шипка“ 6, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че изложбата в галерията на „Шипка“ 6 е втора за художника в тази юбилейна за него година след серията живописни картини върху хартия, събрани под мотото „Безгранично“ в музей-галерия „Анел“ в София.

„Николай Янакиев получава висока оценка за творчеството си още в началото на своята кариера. От години творбите му са притегателен обект за колекционерите. Утвърден с таланта си в съвременната култура, Янакиев има привилегията да общува отблизо с личности като Станислав Стратиев, Иван Вукадинов, Боян Радев и Татяна Лол

Девон Рос идва като специален гост на концерта на Лени Кравиц в Бургас на 6 август, съобщават организаторите от Fest Team.

23-годишната изгряваща актриса, модел, китарист и изпълнител пусна дебютното си EP Oxford Gardens, през февруари тази година. Записано е в Париж, смесено и мастерирано в Abbey Road Studios, в Лондон. Девон Рос е вдъхновена от легенди от 60-те и 70-те години като The Beatles, Rolling Stones, Пати Смит, Боб Дилън, The Stooges и Television. Романтика – да, но и пънк непослушание и гневът на младостта се промъкват в музиката и артистичното държание на хипнотичната Девон, която си партнира с любимия си Fender Mustang на сцената, коментират от Fest Team.

Както информирахме, Бургас е част от предстоящото турне на американския изпълнител Лени Кравиц <

Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция. Дати вярва, че „Нотр Дам“ може да послужи като модел за усилията на страната за опазване на околната среда.

„В цяла Европа посетителите плащат, за да получат достъп до най-забележителните религиозни обекти. С 5 евро на посетител в „Нотр Дам“ бихме могли да спасим църкви в цяла Франция. Това би било красив символ“, казва Дати в интервю за вестник „Фигаро“, публикувано в сряда вечерта.

Пет изложби ще поставят началото на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Те ще бъдат открити тази вечер в Художествената галерия в крайморския град, съобщават организаторите на форума.

Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“. Творбите в експозицията са създадени специално за събитието.

Проектът „Две фигури“ на скулптора Павел Койчев също може да бъде разгледан в Созопол. Произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.

В програмата на форума е и фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“.
И Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Публиката ще може да види дипломни работи и проекти на студенти от специалностите „

Първото издание на международното изложение Sofia Art Fair беше много емоционално, защото посетителите са страшно много, интересът е изключително голям, но най-важното в този интерес се усеща много автентичен ентусиазъм.

Това каза Радослав Механджийски, съорганизатор на първото изложение за изобразително изкуство в България, което се провежда от 3 до 6 октомври в „София тех парк“.

По думите му в четирите дни на събитието е имало много голям заряд, много позитивна обратна връзка, много голяма енергия, страшно много хора, които за пръв път се запознават със съвременно изобразително изкуство.

„Това осмисля всички тези усилия през последната година и половина и сме искрено заредени и очаровани от поведението и отношението на всички присъстващи от самото откриване на 3 октомври до днес. Като дори и в петък, когато бе работен ден, имаше наистина мно

С именити български гости - диригент и солист, започва есенният сезон на Симфониета – Враца, съобщиха от оркестъра.

За първи път на врачанска сцена ще излязат диригентът и композитор Любомир Денев-син, вдъхновител на редица млади български музиканти в съвместните им изяви с филхармония „Пионер“, на сцени като  Музикферайн -Виена, Концертхаус Берлин, зала "България".

Под диригентската му палка ще се представи цигуларят Стоимен Пеев, който печели първите си конкурси още като ученик във Варненското музикално училище и участва в програмата на „Концертхаус“ - Виена.

Двамата ще гостуват на врачанска сцена на 5 септември в съвместен концерт със Симфониета-Враца от цикъла „Майстори на цигулката“. 

„Концертът е за меломани, страхотна музика, много предизвикателна. Ще предложим „Концерт за цигулка&ld

Групата „Оейзис“ обяви още три допълнителни дати към турнето си във Великобритания и Ирландия поради огромния интерес от страна на феновете, които много искат да ги видят на живо за първи път от 15 години, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес. 

Новите концерти ще бъдат в „Хийтън парк“ в родния град на групата Манчестър, Англия, на 16 юли 2025 г., на лондонския стадион „Уембли“ на 30 юли и на стадион  „Мърифийлд“ в Единбург на 12 август. 

Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe бе издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел Галахър каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на „Оейзис“ Лиъм.

Първият концерт ще бъде в Кардиф на 4 юли следващата година. Група „Оейзис“ ще изнесе общо

Концертният спектакъл "Танго класика - нощ на страстта, тангото и емоциите" ще открие поредицата "Купон на острова" на откритата сцена на о. Света Анастасия на 6 юли, съобщават от Държавна опера-Бургас. 

Програмата включва познати мелодии от класическата музика с аржентинското танго и композиции на Астор Пиацола, а участниците в спектакъла обещават да отведат публиката на музикално пътешествие из кварталите на Буенос Айрес, допълват от културната институция в морския град. 

В концерта ще участват Стоян Караиванов - бандонеон, заедно с Ася Караиванова на контрабас. На пиано ще свири Илиана Тодорова, а на цигулка - Христо Белчев, Евгения Маркова и Наталия Султанова. На виола ще свири Нели Маринова, а на виолончело - Добриана Добрева. 

Бандонеонът е любим инструмент на Стоян Караиванов, носител на приза „Музикант на годината“ 2022 на програма „Хориз

Средствата са крайно необходими. Във Франция се намират около 42 000 католически църкви, много от които са в окаяно състояние. Експертите изчисляват, че на всеки две седмици се губи по една религиозна сграда поради небрежност, пожар или вандализъм. 

Френското правителство стартира няколко кампании за борба с тази криза, включително Loto du patrimoine („Лотария за културното наследство“), която финансира усилията за възстановяване. Само през 2022 г. Министерството на вътрешните работи е похарчило 57 млн. евро за религиозното наследство, а през последните пет години 280 млн. евро са отишли за възстановяването на над 8000 обекта. Въпреки това много селски църкви продължават да бъдат изложени на риск.

Повторното отваряне на „Нотр Дам“ е особено вълнуващо – катедралата бе един от най-посещаваните паметници в света, като привличаше от 12 до 14 милиона посетители всяка година. 

Предложенията на Дати получиха подкрепа, като министърът на вътрешните работи Брюно Рьотайо заяви: „Ако 5 евро могат да спасят религиозното ни наследство, си струва - независимо дали сте вярващ или не. 

Дати заяви в социалната платформа „Екс“, че входната такса ще се отнася за посетителите, които посещават културни обекти, а не за тези, които посещават меса или други религиозни служби. 

„Религиозните служби трябва да останат безплатни, но всеки културен турист трябва да допринесе за запазването на нашето наследство“, каза тя.

Преди пожара емблематичните кули на „Нотр Дам“ вече събираха входна такса. Посетителите плащаха 8,50 евро, за да изкачат 387-те стъпала и да получат достъп до панорамна гледка към Париж.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Поколение Ботокс. Отвъд границите на традиционното
Тайната сватба на Лана Дел Рей. Документи разкриват подробности
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личност на годината на фондацията "Мюзикеърс"
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл на „Ателие 313“
Шабузи оглавява класацията на "Билборд" за сингли за 15-а седмица
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт у нас
Калейдоскоп
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България
Цветни аспекти
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.